Pedagogika specjalna – Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WSHE w Brzegu)

Studia adresowane są w szczególności do absolwentów psychologii, pedagogiki oraz logopedii zainteresowanych pracą w zespołach wspomagania rozwoju małych dzieci (w resorcie oświaty) oraz zespołach wczesnej interwencji pracujących z dziećmi zagrożonymi niepełnosprawnością (w resorcie zdrowia).

Kandydat powinien udokumentować posiadanie wykształcenia wyższego oraz kwalifikacji pedagogicznych.

Studia przygotowują do wczesnego wykrywania zaburzeń rozwojowych oraz wspomagania rozwoju dziecka zagrożonego niepełnosprawnością i dziecka z trudnościami rozwojowymi w przedszkolu i szkole.

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 1450 ze zm.) oraz

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2023 poz. 2102).

Studia adresowane są dla osób z wykształceniem wyższym (licencjackim lub magisterskim), które posiadają przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela chcących pracować jako pedagodzy specjalni i nauczyciele wspomagający w warunkach kształcenia ogólnodostępnego, integracyjnego i specjalnego.

UWAGA: NIE JEST WYMAGANE WCZEŚNIEJSZE UKOŃCZENIE INNEJ PEDAGOGIKI SPECJALNEJ.

Zakres tematyczny studiów podyplomowych obejmuje m.in.:

• Dydaktyka specjalna
  • Diagnostyka w pedagogice specjalnej
  • Podstawy pedagogiki specjalnej
  • Anatomia i fizjologia układu nerwowego z elementami neurologii
  • Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
  • Podstawy neuropsychologii
  • Choroby wieku dziecięcego i choroby przewlekłe u dzieci
  • Diagnoza i terapia dysleksji
  • Dziecięce zaburzenia emocjonalne i adaptacyjne
  • Mózgowe porażenie dziecięce i epilepsja
  • Deficyty sensoryczne u dzieci
  • Dyspraksja i inne zaburzenia rozwoju funkcji motorycznych u dzieci
  • Zaburzenia psychosomatyczne
  • Zaburzenia odżywiania
  • Tiki i zaburzenia obsesyjno- kompulsywne u dzieci
  • Psychospołeczne aspekty rehabilitacji dzieci z dysfunkcjami
  • Wczesne wspomaganie rozwoju językowego dziecka
  • Problemy kształcenia dzieci niepełnosprawnych z zaburzeniami rozwojowymi
  • Trening umiejętności społecznych
  • Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC)
  • Trening umiejętności wychowawczych
  • Metodyka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka ze spektrum autyzmu
  • Metodyka edukacji bazalnej
  • Metodyka stymulacji i integracji sensorycznej
  • Metody i techniki terapii pedagogicznej
  • Praktyka I - 60 godzin (charakter asystencki do odbycia w oddziałach specjalnych)
  • Praktyka II – 120 godzin (charakter asystencko-pedagogiczny, obejmujący również samodzielne prowadzenie zajęć, z zakresu studiowanej specjalności)

Łączna liczba godzin - 630 (230h wykłady + 220h ćwiczenia + 180h praktyki)

zakres tematyczny dla studiów rozpoczętych od 01.10.2024 r.

Cena dla nowych słuchaczy180 zł
3 900 zł3 600 zł