Pedagogika resocjalizacyjna (UNS)

Studia prowadzone przez Uczelnię Nauk Społecznych w Łodzi.

Studia adresowane są dla osób z wykształceniem wyższym (licencjackim lub magisterskim), które posiadają przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela chcących pracować jako pedagodzy specjalni i nauczyciele wspomagający w warunkach kształcenia ogólnodostępnego, integracyjnego i specjalnego.

Studia podyplomowe Pedagogika resocjalizacyjna mają charakter kwalifikacyjny  i nadają uprawnienia do pracy zarówno w placówkach edukacyjnych, jak i profilaktyczno-wychowawczych (w tym ośrodki wychowawcze, zakłady karne i poprawcze, areszt śledczy, pogotowia opiekuńcze, ośrodki kuratorskie, schroniska dla nieletnich) a także w instytucjach oraz ośrodkach pomocy społecznej.

Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne i pragmatyczne słuchaczy do pracy resocjalizacyjnej z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie lub zagrożoną niedostosowaniem społecznym.

Słuchacz studiów wyposażony zostanie w wiedzę psychologiczno-pedagogiczną oraz kompetencje pozwalające podejmować efektywne działania diagnostyczne, opiekuńczo-wychowawcze I terapeutyczne w obszarze resocjalizacji, socjoterapii, profilaktyki i działalności opiekuńczej.

Absolwenci uzyskują kwalifikacje w zakresie resocjalizacji do pracy w szkołach, placówkach resocjalizacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, terapeutycznych, penitencjarnych, ośrodkach specjalistycznych.

Zarządzeniem Rektora Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi w roku akademickim 2020/2021 wszystkie zajęcia odbywają się w formie on-line.

UWAGA: NIE JEST WYMAGANE WCZEŚNIEJSZE UKOŃCZENIE INNEJ PEDAGOGIKI SPECJALNEJ.

Studia trwają trzy semestry.

SEMESTR I

Dydaktyka specjalna – koncepcje i systemy kształcenia specjalnego
Organizacja procesu kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych
Diagnostyka w pedagogice specjalnej – planowanie, organizacja i ewaluacja procesu diagnostycznego