Psychotraumatologia (UNS)

Studia prowadzone przez Uczelnię Nauk Społecznych w Łodzi.

Studia mają na celu przygotowanie absolwentów do profesjonalnej pracy z osobami, które przeżywają stres traumatyczny na skutek zdarzeń o różnorodnej etiologii i patogenezie, symptomatologii i konsekwencjach. Studia koncentrują się na rozwijaniu praktycznych umiejętności z obszaru diagnostyki, opiniowania oraz oddziaływania psychologicznego i społecznego wobec osób (dzieci, młodzieży, dorosłych) doświadczających traumy psychologicznej.

Celem studiów jest przygotowanie Słuchaczy do teoretycznego i praktycznego kontaktu z osobami, które doświadczyły traumy a także wykształcenie umiejętności w zakresie diagnozy i terapii traumy. Uczestnicy zapoznają się z narzędziami pracy, programami prewencyjnymi i interwencyjnymi przygotowującymi do radzenia sobie z sytuacjami przekraczającym zasoby osobiste oraz warunkami uzyskiwania wzrostu potraumatycznego. Poszczególne bloki tematyczne przygotowują Słuchaczy do pracy w poradniach, gabinetach, oddziałach szpitalnych, klinikach ośrodkach interwencji kryzysowej, zakładach karnych.

Zarządzeniem Rektora Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi w roku akademickim 2020/2021 wszystkie zajęcia odbywają się w formie on-line.

Studia trwają dwa semestry.

Wprowadzenia do psychotraumatologii
Psychotraumatologia w kontekście rozwoju psychospołecznego człowieka
Diagnoza i ocena traumy psychicznej
Poszukiwanie rozwiązania – krótkoterminowa terapia eklektyczna