Studia prowadzone przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.
Program studiów obejmuje między innymi zagadnienia z zakresu: różnych metod terapii osób z uszkodzonym narządem słuchu (metody audutywno-werbalne, rehabilitacja osób z implantami, podstawy języka migowego, komunikacja totalna, metoda fonogestów), audioprotetyki, audiologii klinicznej, surdopsychologii i surdopedagogiki, fonetyki akustycznej.
Ukończenie Podyplomowych Studiów Surdologopedii nie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu specjalisty surdologopedy w ramach służby zdrowia, zapewniają one jednak niezbędne przygotowanie teoretyczne bez wymaganego przepisami stażu. Surdologopeda przygotowany jest do pracy z osobami z zaburzeniami słuchu, szczególnie w zakresie kształcenia języka u dzieci z uszkodzonym narządem słuchu. Studia znacznie poszerzają wiedzę w zakresie usprawniania dzieci ze znacznymi i głębokimi zaburzeniami słuchu oraz z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Logopeda ze specjalnością w zakresie surdologopedii znajduje zatrudnienie w zespołach wczesnej interwencji, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w przedszkolach i szkołach masowych, integracyjnych i specjalnych wszędzie tam gdzie znajdują się dzieci niesłyszące. Do placówek tych zaliczają się również poradnie psychologiczno – pedagogiczne, zwłaszcza specjalistyczne zajmujące się diagnozą i terapią dzieci niesłyszących. Surdologopeda znajdzie również zatrudnienie w jednostkach służby zdrowia na oddziałach laryngologicznych i audiologicznych i w poradniach. Po uzyskaniu kwalifikacji surdologopedy możliwym jest prowadzenie prywatnego specjalistycznego gabinetu terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami słuchu.
Studia przeznaczone są dla absolwentów podyplomowych studiów w zakresie logopedii oraz studiów wyższych magisterskich ze specjalnością logopedyczną.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. poz. 312)
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. poz. 2160)
Szanowni Państwo,
ze względu na szczególne rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz w trosce o zdrowie pracowników i studentów informujemy, że decyzją Rektora WSHE w Brzegu, wszystkie zajęcia, aż do odwołania, prowadzone są w formie zdalnej (on-line).
Studia trwają trzy semestry.
Surdopsychologia
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z uszkodzonym słuchem
Surdopedagogika
Audiologia kliniczna
Fizjologia i patologia narządu słuchu
Audioprotetyka
Fonetyka audytywna, akustyczna i wizualna
Podstawy języka migowego
Diagnoza surdologopedyczna
Organizacja pracy psychologiczno-pedagogicznej
Projektowanie ścieżki edukacyjnej
Fonogesty
Wczesna nauka czytania w terapii dziecka z uszkodzonym słuchem
Logorytmika w terapii surdologopedycznej
Zaburzenia głosu
Terapia osób głuchoniewidomych
Rehabilitacja osób z uszkodzonym słuchem
Wychowanie językowe
Praca z rodziną
Metody audytywno-werbalne
Wychowanie dwujęzyczne
Praktyka surdologopedyczna - 60 godzin
Łączna liczba godzin - 370 (155h wykładów + 155h ćwiczeń + 60h stażu)
60 punktów ECTS
Cena za całość studiów. | |
Opłata wpisowa | 180zł |
Płatność od 2 do 10 rat płatnych przelewem | 3900zł |
Płatność jednym przelewem | -300zł |
Rabat dla absolwentów Edusfery lub osób podejmujących jednocześnie drugi kierunek studiów | -200zł |
(WSHE) Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu Do ok. 31.10.2023 trwają zapisy do grupy zimowej (I sem. od 01.10.2023). W grupie zimowej istnieje możliwość realizacji studiów 3-semestralnych w 12 miesięcy od rozpoczęcia się I sem. / 4-semestralnych w 15 miesięcy od rozpoczęcia się I sem. Studia podyplomowe wspomagane są kształceniem online (e-learning, asynchronicznie) . W każdym momencie można dopisać się do grupy. Zajęcia odbywają się przy pomocy platformy edukacyjnej (moodle), a metoda pracy wygląda następująco:
|