Seksuologia praktyczna (WSHE)

Studia prowadzone przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.

Studia adresowane są do psychologów, pedagogów oraz lekarzy i innych osób pracujących w zawodach medycznych, których praca zakłada podnoszenie jakości życia seksualnego, działanie na rzecz bezpiecznej i zdrowej seksualności, popularyzację wiedzy o seksualności (np. prowadzenie edukacji seksualnej) lub pomoc w radzeniu sobie z typowymi problemami i zaburzeniami związanych ze sferą seksualną.

W studiach mogą również uczestniczyć absolwenci studiów licencjackich i magisterskich innych dziedzin nauki.

Celem studiów jest przekazanie słuchaczom rzetelnej wiedzy, integrującej różnorodność perspektyw w obszarze seksuologii, a przede wszystkim aktualnej i zgodnej z najnowszym rozumieniem seksualności. Przywiązujemy szczególną wagę do wykształcenia u słuchaczy umiejętności odpowiedzialnych interwencji terapeutycznych, mieszczących się w zakresie kompetencji osoby pomagającej. Nasi absolwenci będą przygotowani do wspierania w radzeniu sobie z trudnościami w zakresie seksualności, profilaktyki tych trudności oraz wspierania zdrowego rozwoju seksualnego.

Studia trwają  dwa semestry (250 godzin, 42 ECTS).

Opłata rekrutacyjna – 100 zł
4 500 zł (lub 3 raty po 1 600 zł lub 10 rat po 500 zł)

Studia doskonalące w 100% online – praca na Platformie edukacyjnej Uczelni (w dowolnym dla Słuchacza czasie) wspomagana systemem wideokonferencji (możliwość bezpośredniego kontaktu z wykładowcą).

Podstawy Seksuologii
Wstęp do seksuologii
Biologiczne podstawy seksualności. Psychofizjologia seksualności
Różnicowanie płci
Badanie seksuologiczne i wywiad seksuologiczny
Pojęcie normy w seksuologii
Etyka w praktyce seksuologicznej
Seksuologia dzieci i młodzieży
Seksuologia osób w wieku podeszłym
HIV i inne infekcje przenoszone drogą płciową: drogi zakażenia, leczenie, epidemiologia
Seksualność osób z niepełnosprawnościami
Psychologia miłości
Podstawy seksuologii sądowej

Seksuologia Kliniczna
Klinika zaburzeń seksualnych
Praktyczny trening diagnozy seksuologicznej
Zaburzenia Preferencji Seksualnych
Dysforia i niezgodność płciowa
Zaburzenia seksualne w różnych specjalnościach medycznych

Praktyczne zastosowanie seksuologii
Metody psychoterapeutyczne w leczeniu zaburzeń seksualnych
Pomoc psychoseksualna dla osób LGBT
Nienormatywne relacje – geneza i poradnictwo psychologiczne i seksuologiczne
Studium przypadku – praca z pacjentem
Warsztat seksuologiczny
Zdrowie seksualne i reprodukcyjne
Terapia seksuologiczna par
Opiniowanie sądowo-seksuologiczne. Analiza akt sprawy. Zasady tworzenia opinii sądowo-seksuologicznej.