Seksuologia kliniczno-sądowa (UNS)

Studia prowadzone przez Uczelnię Nauk Społecznych w Łodzi.

Studia są przeznaczone dla psychologów, pedagogów oraz lekarzy. Ukończenie studiów daje możliwość ubiegania się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Absolwenci podyplomowych studiów mogą być zatrudniani w poradnictwie seksuologicznym, gabinetach psychoterapii indywidualnej i małżeńskiej, poradniach zdrowia psychicznego, prywatnej praktyce psychoterapeutycznej, szpitalach, telefonach zaufania, centrach pomocy rodzinie, zespołach leczenia środowiskowego, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, czy w prowadzeniu szkoleń. Ukończenie studiów umożliwia ubieganie się o Certyfikat Seksuologa Klinicznego. Zgodnie z “Regulaminem uzyskiwania certyfikatu seksuologa klinicznego” nadawanego przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne zaliczenie 100 godzin kwalifikowanych szkoleń seksuologicznych w formie studiów podyplomowych zapewnia absolwentowi 100 punktów na 200 obowiązkowych wymaganych przy wszczęciu procedury uzyskania certyfikatu seksuologa klinicznego i na 500 obowiązkowych wymaganych w procedurze uzyskania Certyfikatu Seksuologa Klinicznego.

– Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668),

– Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019, poz. 1450),

Zarządzeniem Rektora Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi w roku akademickim 2020/2021 wszystkie zajęcia odbywają się w formie on-line.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt na adres: psychologia@edusfera.edu.pl

Studia trwają dwa semestry.

Podstawy Seksuologii
Wstęp do seksuologii
Biologiczne podstawy seksualności. Psychofizjologia seksualności
Różnicowanie płci
Badanie seksuologiczne i wywiad seksuologiczny
Pojęcie normy w seksuologii
Etyka w praktyce seksuologicznej
Seksuologia dzieci i młodzieży
Seksuologia osób w wieku podeszłym
HIV i inne infekcje przenoszone drogą płciową: drogi zakażenia, leczenie, epidemiologia
Seksualność osób z niepełnosprawnościami
Psychologia miłości

Seksuologia Kliniczna
Klinika zaburzeń seksualnych
Praktyczny trening diagnozy seksuologicznej
Zaburzenia Preferencji Seksualnych
Dysforia i niezgodność płciowa
Zaburzenia seksualne w różnych specjalnościach medycznych

Seksuologia Sądowa
Podstawy seksuologii sądowej
Diagnoza nadużyć seksualnych wobec dzieci
Leczenie sprawców przestępstw seksualnych
Opiniowanie sądowo-seksuologiczne. Analiza akt sprawy. Zasady tworzenia opinii sądowo-seksuologicznej.

Praktyczne zastosowanie seksuologii
Metody psychoterapeutyczne w leczeniu zaburzeń seksualnych
Pomoc psychoseksualna dla osób LGBT
Nienormatywne relacje – geneza i poradnictwo psychologiczne i seksuologiczne